Jdi na obsah Jdi na menu
 


Homeopatická příprava feny na říji a na krytí

19. 7. 2009

 

  

V posledních deseti letech přibývá fen s nepravidelným cyklem. Dříve se častěji cyklus prodlužoval z 6ti na 9-11 měsíců. Poslední tři roky mi přibývá pacientek s častými říjemi, a to dokonce po 4 měsících. Přičítám to estrogenizaci z vody a z krmení drůbežím masem.Na prodloužení meziříjového cyklu používám bylinu maliník a homeopaticum Corpus luteum. Úspěšnost mám zatím 50% do první říje a 70% do druhé říje.
Za fyziologické považuji hárání každých 6-7 měsíců, přičemž po porodu se následující říje obvykle zpozdí o 2 měsíce od původního intervalu.
Při prodlouženém cyklu nebo hárání 1x za 10-12 měsíců používám Senetio 5ch, většinou 1-2 balení, po dobrání Senetia pulsatillu jednu dávku nebo jedno balení, individuálně. U citlivých typů po podání Pulsatilla se říje dostaví, často bohužel i v případě, že použiji pull. Na léčení jiného problému (doléčení ušních zánětů, zánětu horních cest dýchacích, psychické problémy).
Přibývá ras, kdy feny ztrácí ochotu ke krytí. K takovým případům přistupuji napsorto individuálně. I když nejčastěji jde o citlivé typy Sepie. Některé feny si Sépií připravím měsíc dopředu, jiné dostanou jednu dávky Sepie 200ch před krytím. Sepie jsou většinou agresivní na své partnery a odmítají se nechat nakrýt. Pulsatilly mají strach z krytí. Ze strachu mohou být také agresivní. Dalším lékem při neochotě ke krytí může být Platina. Oreganum.
Na zvýšení počtu vajíček používám Aristolochii nebo Pulsatillu nebo bylinu Kotvičník, 1-2 měsíce před háraním.
Feny, které zabřeznou, mají obvykle za 7-14 dní žlutozelený vaginální výtok. Jak jsme si všimla, velcí chovatelé a množitelé používají paušálně po krytí 10dní antibiotika. Já používám s velkým úspěchem Collibacilinum. Obvykle po jedné dávce je výtok pryč, pokud ne, opakuji obden.
Ranou odúmrť plodů způsobuje velmi rozšířený herpes virus. Feny vstřebají embrya, nebo potratí, nebo rodí nedovyvinutá mláďata, málo životaschopná, defektní atd. Staphylococcus aureus je také častou příčinou embryonální odúmrtí.
Ozdravení chovů provádím dlouhodobě Oscillococcinem a Siliceou. Vytvářím dvouletý program pro danou chovatelskou stanici podle plemene a onemocnění, která se v chovu vyskytují. Homeopatika doplňuji bylinou medvědím česnekem.
Řadu let provádím i Eugeniku, matky dostávají 6.,7.,8.,9., vždy jeden druh bioterapeutika, a na závěr Sulfur (Medorrhinum , Luesinum , Tuberkulinum).
Od začátku třetího týdne podávám budoucí matce Siliceu a Phosphorus - na zvýšení imunity, na ovlivnění vývoje plodů, zejména vývoj čelisti a vnitřních orgánů.
Před 9 lety mi 2 a 1 roku nezabřezly 4 moje feny a 4 feny, jejíchž jsem byla spolumajitelem. Musím přiznat, že „holky“ měly i herpes virus i staphylococca. Začala jsme se velmi intenzivně věnovat homeopatii a po oněch 2 a 1 letech jsme měla první vrh - 7 štěňat. Od té doby moje feny kromě l rodí 7-11 štěňat, odchováme kolem 7-9. Praktikuji na nich většinu výše uvedených metod, zásadně bez antibiotik a jiné alopatické léčby. Siddhartha je fena, která díky homeopatii měla 3 štěňata, dále 5 štěňat a nyní po očkování vakcínou proti herpes viru 7 štěňat. Jakmile jsem u ní zkrátila přípravu na říji z 4 měsíců na méně než dva, nezabřezla (nebo došlo k embryonální odúmrtí).
V mé péči je několik velkochovů psů, kde jsme po 3 docílili z 0-2 štěňat 4-7 u rasy ang. buldog a v obou chovech rodí feny bez císařského řezu.Dále v chovu ang. a staf. bulteriérů jsme zvýšili plodnost z 0-4 na 4-7.

 

text a foto: MVDr. Simona Müllerová

Názorná aplikace homeopatie: