Jdi na obsah Jdi na menu
 


BEAGLE

Historie:

 • Bígl je nejmenší a nejstarší honič. Jeho původ sahá až do doby starověkého Řecka (430 př. n. l.). Byl dovezen do Anglie Normany ze Skandinávie. Asi v roce 1066 se Normané objevili i na britském ostrově se psy zvanými northerhound, kteří byli dále kříženi s greyhoundy od kterých získal pravděpodobně rychlost a vytrvalost. Název beagle je patrně odvozen od staroanglického slova "begle", nebo od keltského výrazu "beag" či od starofrancouzského slova "beigh". Všechny tři výrazy odpovídají pojmu "malý". Byl oblíbeným loveckým psem i v královské rodině, chovala je Alžběta I., Vilém III. Oranžský a Jiří IV. Bígl byl vždy používán k lovu ve smečkách. Organizovaný chov tohoto plemene začal ke konci 19. století, klub chovatelů byl v Anglii založen v roce 1890 a o několik let později se toto plemeno dostalo do USA. Do bývalého Československa se dostal v roce 1965, a dnes je chován, spíše než lovecký pes, jako společník.

Charakteristika:

   
 • Bígl má milou, přátelskou povahu, nikdy nebývá agresivní, ale není ani bázlivý. Je samostatný, ale pokud je zanedbáván, může mít sklon k toulání. Je to velmi nenáročný a kamarádský pes. Ke své rodině je bígl neobyčejně přátelský a přítulný, přátelský bývá většinou i k cizím lidem. Pokud si v mládí navykne na kočky a ostatní domácí zvířata, nebývají v soužití žádné problémy. S jinými psy vychází bígl velmi dobře. K dětem má tento pes velmi dobrý vztah a bývá jim hravým kamarádem. Bígl nebude nikdy dokonale poslušný. Jeho výchova by měla být důsledná, ale zároveň nenásilná a citlivá. Tento pes nemá rád neustálé opakování jednoho cviku, je lépe, pokud psa vychováváte formou hry a motivujete jej pamlskem.
  Bígl je kamarád do pohody i nepohody, má rád veškerý pohyb a hry. Snadno se přizpůsobí životu v paneláku stejně jako práci v lese, jako pomocník myslivce. Jelikož je bígl původně smečkový pes, dodnes si zachovává velmi silnou orientaci na sociální uspořádání. Do rodiny se zařadí bez problémů, dobře se snáší s ostatními psy a nevyvolává zbytečné konflikty. Pro bígla je typické vymýšlení různých rošťáckých kousků, na něž očekává kamarádskou reakci. Není ojedinělé, když překazíme jednu roštárnu, že má připravenou hned další. Prostě zkouší naší trpělivost a zjištuje, kam až může zajít. Toto vyžaduje s od majitele značné sebeovládání a trpělivost. Jedná se o psa, který je velice bystrý a inteligentní se zájmem o vše nové, z tohoto důvodu se rychle a rád učí, ale je vzhledem ke své lovecké minulosti, je pes samostatný a může se stát, že upřednostní prověření stopy zvěře před Vaším povelem. Proto je nutné přivolání učit hned, jak si štěňátko přinesete domů. Protože je bígl inteligentní, snaží se svého pána přelstít, aby dosáhl svého. To je také jeho typická vlastnost.Není doporučena i výchova a učení drilem a už vůbec ne použitím násilí. Naopak je vhodné využít jeho chuť ke hrám a také apetit - uvidíte, že pro kousek piškotu Vám udělá vše a s radostí. Nedejte na jeho smutný výraz a při výchově a výcviku buďte důslední. Pak budete mít bígla poslušného s vyrovnanou a sebevědomou povahou. Bígl pro svou přátelskou povahu není vhodný jako hlídací pes i když je pravda, že štěkotem nahlásí vše podezřelé. Sebemenší náznak agresivity proti lidem je pro něj naprosto netypický a nežádoucí
Standart:

 • VYUŽITÍ: Honič
 • CHARAKTERISTIKA: Veselý psík, určený původně k lovu, především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Při práci neohrožený, velmi živý, vytrvalý a cílevědomý. Čilý, inteligentní, vyrovnané povahy.
 • POVAHA: Laskavý a čilý, bez známek agresivity nebo bázlivosti.
 • POHYB: Rovný hřbet, bez známek vlnění. Pohyb rázný, dlouhý krok. Přímý, bez zvedání končetin do výšky. Hnací síla vychází od zadních končetin. Pohyb zadních končetin by neměl být úzký, pohyb předních končetin ne pádlovitý, bez křížení.
 • OBECNÝ POPIS: Robustní, kompaktní pes, vytvářející dojem kvality, aniž by působil hrubě.
 • HLAVA A LEBKA: Střední délky, silná, nikoliv hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě. Mozkovna mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem. Výrazný stop, který pokud možno přesně půlí vzdálenost mezi týlem a čenichem. Morda ne špičatá, pysky přiměřeně přilehlé. Čenich široký, černý, ale u světlejších psů je přípustná i slabší pigmentace. Otevřené nozdry.
 • OČI: Tmavě hnědé nebo oříškově hnědé, poměrně velké, ani hluboce uložené, ani vystouplé, poměrně daleko od sebe zasazené, s mírným, milým výrazem.
 • UŠI: Dlouhé, dole zaoblené. Natažené dopředu sahají téměř k čenichu, nízko nasazené, tenké, nesené předním okrajem ladně přiléhající k tváři.
 • CHRUP: Silné čelisti s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, horní řada řezáků bez mezery přesahuje dolní a zuby jsou zasazeny kolmo do čelisti.
 • KRK: Dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem. Lehce klenutý, s volnější kůží na hrdle.
 • HRUDNÍ KONČETINY: Ramena dobře dozadu položená, nepřetížená. Hrudní končetiny rovné, umístěné správně pod psem. Kompaktní, s kulatými kostmi, které se směrem k tlapám nezužují. Krátké záprstí. Pevné lokty, ne vbočené ani vybočené. Výška lokte je přibližně v polovině kohoutkové výšky.
 • TRUP: Linie hřbetu rovná a vodorovná. Hrudník dosahuje až po lokty. Žebra dobře klenutá a dobře položená. Krátká bedra, dobře vyvážená, silná, ohebná, dobře klenutá.
 • PÁNEVNÍ KONČETINY: Svalnatá stehna, dobře zaúhlená kolena. Pevná hlezna nízko u země, rovnoběžná.
 • TLAPKY: Pevné, dobře uzavřené. Prsty správně vyvinuté, se silnými polštářky. Ne zaječí tlapka. Krátké drápy.
 • OCAS: Silný, střední délky. Vysoko nasazený, vesele nesený, ale ne zkroucený nad hřbetem nebo od kořene zahnutý vpřed. Dobře osrstěný, zejména na spodní straně.
 • OSRSTĚNÍ: Krátké, husté a odolné proti počasí.v
 • BARVA: Jakákoliv barva uznaná pro honiče s výjimkou játrově hnědé. Konec ocasu bílý.
 • VÝŠKA: Žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm. Žádoucí maximální kohoutková výška je 41 až 41,5 cm.
 • CHYBY: Každá odchylka od výše zmíněných bodů by měla být považována za vadu, její hodnocení by mělo být v přesném vztahu ke stupni odchylky.